Arduino Shield Kavramı

Categories ArduinoPosted on
Arduino Shield

Arduino ürününün kendi üzerinde standart bazı özellikler bulunmasına rağmen bazı ek özellikler eklemek için farklı ürünler ile birlikte kullanılması gerekmektedir. Daha önceki yazılarımızdan “Arduino Sensörleri” isimli yazıda hangi ürünleri kullanabileceğimize dair bazı örnekler görmüştük. Ancak bu ürünler ile Arduino arasında bağlantı yapmak için kablo kullanmak gerekmekte ve bu kablolar bir zaman sonra işin içinden çıkılmaz bir hal alabilmektedir.

Bu konuya çözüm üretmek, alandan tasarruf etmek ve yanlış bağlantıları engellemek amacı ile Arduino için geliştirilmiş olan bazı Shield’ler bulunmaktadır.

Shield Nedir?

Kelime olarak ingilizce’de kullanılan “Shield” türkçe’de “Kalkan” anlamına gelmektedir. Arduino için üretilen Shield’ler ise Arduino’ya ek özellikler sağlayan ve direkt olarak Arduino cihazının üzerine takılabilen yapıya sahip bir elektronik karttır. Buradaki Shield kelimesi bu ürünün Arduino üzerine takılabilen ve pin yapısının Arduino ile birebir uyumlu olan bir ürün olduğunu belirtmektedir.

Arduino için birçok Shield geliştirilmiş ve halen de geliştirilmektedir. İşin güzel yanı Arduino ürünü açık kaynaklı bir ürün olduğu için isteyen herkes Arduino için Shield üretebilir.

Kendi Shield’ini Üret

İsterseniz evde kendiniz de bir Shield hazırlayabilir ve Arduino ile kullanabilirsiniz. Örneğin belli bazı özellikleri tek bir kart üzerinde toplamak istiyorsunuz. O zaman bir Shield geliştirip istediğiniz ürünleri bu Shield üzerinde toplayabilir, bu Shield’i Arduino ürününün üzerine takarak hemen kullanabilirsiniz. Tabi ki bunu yapmak için elektronik üzerine çok fazla bilgi sahibi olmalısınız. Ama her zaman dediğim gibi, öğrenmek hiç bitmeyen bir süreçtir.

Shield Örnekleri

Ethernet Shield

Ethernet Shield, Arduino ürününü networke ve/veya internete bağlamak için kullanabileceğiniz bir karttır. Bu kartı kullanmak için Arduino ürününün üzerine takmak, ardından ethernet kablosunu takmak ve Arduino’ya gerekli kodları yüklemek yeterlidir. Kullanımı son derece kolaydır.

Ethernet Shield

Relay Shield (Röle Shield’i)

Yüksek voltajlı ürünleri (220V ile çalışan bir cihaz olabilir. Örn. evinizdeki aydınlatma ya da tv gibi) aç/kapa  şeklinde kontrol etmek için kullanılabilecek 4 adet röleye sahip bir Shield’dir. Klemens bağlantı noktaları sayesinde kontrolü yapılacak ürünlerin bağlantısı kolayca yapılabilmektedir.

Relay Shield

ProtoShield

Bu Shield ile yapmak istediğiniz bir prototip ürünü geliştirmek için gerekli Arduino pinlerine kolay erişimine ve bir de küçük bir breadboarda sahip olursunuz. Böylece prototip için gereken komponentleri bu breadboard üzerine yerleştirebilir, Arduino ile arasındaki kablolamalar için erkek-erkek jumper kabloları kullanabilirsiniz.

Proto Shield

Motor Shield

Bu Shield ile bir motorun (örn. dc motor gibi) dönüş yönünü ve hızını kolayca kontrol edebilirsiniz. Özellikle motor kullanacağınız projelerde bu Shield önem kazanmaktadır.

Motor Shield

LCD Shield

16 x 2 karakterli LCD ekrana sahip bu shield ile projenizde birçok yazı ve bilgiyi bu ekrana yazdırabilir, bir ürüne ait özellikleri (örn. digital bir saat gibi) bu ürün üzerindeki butonlar ile değiştirebilirsiniz. Ekran ve tuşları kontrol etmek için normalde Arduino üzerinde birçok pini kullanmak gerekirken bu shield üzerinde bulunan I2C bağlantı bölümü sayesinde sadece 2 adet Arduino pini kullanmanız yeterlidir.

LCD Shield

Kapasitif Dokunmatik Buton Shield’i

Numaratör Shield olarak da adlandırılan bu shield sayesinde dokunmatik tuş takımı elde etmiş olursunuz.

Kapasitif Dokunmatik Buton Shield

CAN-BUS Shield

Bu shield ile Arduino’ya CAN-BUS özelliği sağlanır. CAN-BUS bir bağlantı türüdür ve genellikle otomobillerde bulunur. Bu bağlantı ile otomobil hakkında birçok bilgiyi edinebilir, sorun oluşan noktalarını öğrenebilirsiniz (örn. akıllı otomobiller). Bu shield ile Arduino arasında SPI adı verilen bir bağlantı kullanılmıştır.

CAN Bus Shield

Duman Dedektörü Shield’i

Adından da anlaşılacağı gibi bulunduğu ortamda havadaki duman durumunu algılar ve bunu analog bir değer olarak okur. Özellikle duman dedektörlü bir sistem yapmak için idealdir.

Duman Dedektör Shield

Wave Shield (Dalga Shield’i)

Bu shield ile 22KHZ ve 12 bit kalitesinde sıkıştırılmamış ses dosyalarını çaldırabilirsiniz. Bunun anlamı Arduino’ya istediğiniz ses dosyasını okutup bu sesleri kullanabilirsiniz demektir. Shield üzerinde bulunan SD kart sayesinde bütün sesleri bilgisayarınızdan bu karta atabilir ve bu kart üzerinden kullanabilirsiniz.

Dalga Shield

 

64-Button Shield

Arduino cihazına 64 adede kadar buton bağlamak için kullanılan bir shield’dir. Örneğin bir müzikal klavye yapıyorsanız ya da bilgisayarınıza bilgi göndermek için ayrı ayrı programlanabilen 64 adet buton yapmak isterseniz kullanabilirsiniz. 8 adet row (sütun) ve 8 adet column (kolon) kombinasyonu ile toplamda 64 adet buton elde edilir.

64 Buton Shield

Joystick Shield

Joystick Türkçe’ye de aynı şekilde geçmiş olan bir kelimedir. Bu shield ile analog bir joystick kontrolü ve 4 adet buton elde etmiş olursunuz. Örneğin bir oyun konsolu tasarlamanıza yardımcı olur.

Joystick Shield

GSM/GPRS Shield

Bu shield ile Arduino cihazını GSP/GPRS telefon ağına bağlayabilir, böylece numara arama, cevaplama, SMS gönderimi ya da uzak bir cihazın GSM üzerinden kontrolünü sağlayabilirsiniz.

GSM-GPRS Shield

Gameduino Shield

Bu shield ile Arduino ya da başka bir cihaz için SPI bağlantısı ile VGA monitör çıkışı ve ve stereo ses çıkışı elde edebilirsiniz. Daha çok oyun konsolu yapımında kullanılır.

Gameduino Shield

microSD Shield

Arduino cihazının veri kaydetme işini halledebilen bu shield aynı zamanda kayıtlı verileri okuyarak bunlarla etkileşim sağlayabilen bir cihazdır. Örneğin yaptığınız projedeki bütün sensör verilerini bir microSD karta kaydetmek ya da bir proje için gereken dosyaları okumak için bu shield’i kullanabilirsiniz.

microSD Shield

NFC/RFID Shield

Bu shield ile 13.56MHz RFID ve ya NFC kartları okuyabilirsiniz. Etiket okuma ve yazma işlemi yapabilir. Ayrıca RFID kart okuyucu olarak da kullanılabilir.

NFC-RFID Shield

MP3 Player Shield

MP3 Çalar shield’i projelerinize ses dosyaları ve ya müzik dosyaları eklemek ve çalmak için kullanılabilir. Özellikle müzik çalar cihazlar için kullanışlı bir shield’dir.

MP3 Çalar Shield

Camera Shield

Bu shield ile kolay bir şekilde kamera kontrolü yapabilirsiniz. Kamera komutları ve veri akışı için I2C bağlantı türünü, sensör konfigürasyonu için de SPI bağlantı türünü kullanır.

Kamera Shield

GPS Logger Shield

GPS Kayıt Shield’i bir GPS modülü ile birlikte gelir ve verileri bir SD karta kaydetmek için tasarlanmıştır.

GPS Logger Shield

Wireless SD Shield

Bu shield ile Arduino cihazının kablosu ağa bağlanması sağlanır. Ayrıca üzerindeki SD kart slotuna takılacak SD karta veri yazılabilir.

Wireless SD Shield

CC300 Wi-Fi Shield

Bu da bir kablosuz ağ shield’idir. Ancak diğerine nazaran daha güçlü bir donanıma sahiptir. Arduino cihazının işlemcisine fazla bir yük vermeden bütün yükü kendi üzerine alır ve kablosuz ağ ile ilgili işlemleri gerçekleştirir. Ayrıca güç tüketimi çok düşüktür.

CC300 Wifi Shield

ESP8266 Wi-Fi Shield

ESP8266 Kablosuz Ağ Shield’i Nesnelerin İnterneti (IoT) veya kablosuz ağ ile ilgili projeler için çok önemli bir tabandır. Şu anda bile birçok IoT projesinde kullanılmaktadır.

ESP8266 Wifi Shield

HC-05 Bluetooth Shield

Bu shield ile çok kolay bir şekilde Bluetooth cihazlara bağlanabilir, veri aktarabilir ya da kendi Bluetooth ağınızı oluşturabilirsiniz.

HC05 Bluetooth Shield

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir