Arduino Sensörleri

Categories ArduinoPosted on
Arduino Sensorleri

Arduino dış dünya ile haberleşmek için bazı sensörlere ihtiyaç duymaktadır. İnternette gezinirken ya da bazı kitapları okurken karşınıza çıkacak kelimelerden biri de dış dünya kelimesidir. Dış dünya Arduino için aslında bizim yaşadığımız dünya anlamına gelir. Yani Arduino ürünü elektronik bir kart ve bu kartın bizim yaşadığımız yer ile haberleşmesine dış dünya ile haberleşme diyoruz. Aynı zamanda bir programlama dili öğrenirken de görebileceğiniz dış dünya kelimesi yine aynı mantık ile düşünüldüğünde bizim yaşadığımız dünyaya verilen isimdir.

Arduino ürünü ile ilgili daha fazla bilgi almak için Arduino nedir? yazımızı okudunuz mu?

 

Peki sensör nedir?

Sensör; yapısına bağlı olarak etrafındaki duruma göre bilgi alan ve/veya veren bir elektronik komponent ya da komponentler birleşimidir. Bir duman sensörü bulunduğu ortamda duman olması halinde çıkış ucundan bilgi verir. Bir ışık sensörü üzerine ışık geldiği zaman, gelmediği zaman bilgi verir ya da üzerine gelen ışığın şiddetine göre bilgi verir.

 

Analog ve digital

Bu durumda iki durum var; birincisi sensör dışarıdan bir bilgi alır (ışık, ısı, ses duman vs. gibi), ikincisi dışarıdan gelen bilgiye göre dışarıya bilgi verir ( duman var, ışık şiddeti şu kadar, ısı düzeyi şu derece vs).

Bir hareket sensörü düşünün. Hareket sensörü önünde bir hareket var ise çıkış ucunu 1 ya da 0 yapar. Bir de ısı sensörü düşünün. Isının derecesini ölçer ve o anki değeri santigrat (celcius) ya da fahrenhayt (fahrenheit) cinsinden verir. Bu durumda bu iki sensör arasında bir fark var demektir. Evet, bir hareket sensörü digital sensördür ve digital sensörler 1 ya da 0 durumunu alırlar. Başka bir alternatifi yoktur. Oysa bir ısı sensörü analog sensördür. Analog sensörler farklı değerler alabilir. Piyasadaki bazı analog ısı sensörleri -40 santigrat derece ile +150 santigrat derece arasını ölçebiliyor. Dolayısı ile çok büyük bir değer aralığına sahiptir.

Buradan çıkarılacak ders; sensörler analog ve digital olarak ikiye ayrılır. Digital sensörler sadece 1 ve 0 çıkışı verirler. Analog sensörler ise geniş değer aralığına sahip olabilir.

 

Arduino ile hangi sensörler kullanılabilir?

Aslında piyasada Arduino için üretilmiş birçok sensör bulunuyor. Bunların hepsi kullanılabilir. Peki ben evimdeki herhangi bir cihazda bulunan sensörü kullanamaz mıyım? Elbette kullanabilirim. Ama bu durumda bu sensörün özelliklerini bilmek ya da test edip öğrenmek gibi bir durum ortaya çıkar. Bunları ilerideki yazılarımda anlatacağım.

Bugün sizlere piyasada bulabileceğiniz ve Arduino için üretilmiş ya da Arduino ile çalışması test edilmiş bazı sensörlerden bahsedeceğim.

Sensörlere geçmeden belirteyim; sensörlerin bazılarından Modül diye bahsediyorum. Bunun sebebi Arduino’da kullanılan sensörler yazının başında da belirttiğim gibi komponentlerin birleşiminden oluşan bir yapıya sahiptir. Örneğin bir Arduino Isı ve Nem Modülü şeklinde başlık var ise bunun anlamı bir ısı sensörü, bir direnç, bir kondansatör vs. gibi birçok komponentin bir araya gelmesi ile oluşmuş demektir.

 

HC-SR04 Ultrasonik sensör modülü

Bu modül yarasalar gibi bir nesneye olan mesafeyi belirlemek için sonar kullanır. Kullanımı kolay olan bu ürün, üzerindeki bir transmitter (verici) ve bir receiver (alıcı) sensörü sayesinde yüksek doğruluk ve kararlı okumalarla mükemmel temassız alan tespiti sağlar.

HC-SR04 Ultrasonik sensör modülü

IR Kızılötesi Sensör Modülü (IR = Infrared)

Bu modül üzerinde bulunan infrared led sayesinde yakınında bulunan nesneleri algılar ve genelde robotlarda kullanılır. Bu sensör bir nesneyi algıladığında dijital çıkış pinine sinyal gönderir. Modül bir engel algıladığında, kart üzerinde bulunan yeşil led yanar. Modül mesafesi 2 ~ 30cm, algılama açısı 35 ° dir.

IR Kızılötesi Sensör Modülü

Toprak Higrometre Toprak Nem Sensörü

Bu sensör toprak nemini tespit etmek için kullanılabilen basit bir su sensörüdür. Topraktaki nem belirli bir değerin üzerindeyken yüksek bir sinyal verir. Ayrıca bu değeri nem seviyesine bağlı olarak analog olarak da okuyabilirsiniz. Genel olarak otomatik sulama sistemleri için kullanılır.

Toprak Higrometre Toprak Nem Sensörü

Mikrofon Sensörü

Bu sensör etraftaki sesi algılamak için kullanılır. Bu modülün iki çıkışı vardır; AO (analog output -> analog çıkış) veya DO (digital output -> dijital çıkış). Ses şiddeti belirli bir değere ulaştığında dijital çıkış bir sinyal gönderir. Ses duyarlılığı sensör üzerindeki potansiyometre (POT -> Ayarlanabilir direnç) ile ayarlanabilir.

Mikrofon Sensörü

 

Dijital Barometrik Basınç Sensörü Modülü

Bulunduğu ortamdaki basıncı ölçmek için bu modülü kullanabilirsiniz. Basınç ölçümlerini yüksekliğe dönüştürerek kullanıldığı cihazın (örneğin uçan balon) yüksekliğini belirlemek için de bu ürünü kullanabilirsiniz. Bu sensör ayrıca bulunduğu ortamdaki sıcaklığı ve nemi de ölçmektedir.

Dijital Barometrik Basınç Sensörü Modülü

Photoresistor Işık Algılama Modülü

Photoresistor (foto resistör kelimelerinden oluşur ki bunun anlamı ışık direnci demektir) modülü ile bulunduğu ortamdaki ışığı ölçebilir, ışığın durumuna göre işlem yapabilirsiniz. Örneğin ışık düzeyi belirli bir değerin altına düştüğünde sokak lambalarının yanması ya da bazı arabalardaki otomatik aydınlatmalar gibi.

Photoresistor Işık Algılama Modülü

Dijital Termal Sıcaklık Sensörü Modülü

Termal sensör modülü, genellikle ortam sıcaklığını tespit etmek için kullanılır ve sıcaklığa çok duyarlıdır.  Üzerindeki potansiyometre ile sıcaklık algılama değerini değiştirebilirsiniz.

Dijital Termal Sıcaklık Sensörü Modülü

 

Rotary Encoder Modülü

Üzerindeki potansiyometreyi döndürerek çıkış değerini değiştirebilirsiniz. Üzerindeki düğmelerle ilk durumuna sıfırlayabilir ve 0’dan saymaya başlayabilirsiniz.

Rotary Encoder Modülü

MQ-2Gaz Sensör Modülü

Bu sensör modülü, hassas bir komponent olan MQ-2’yi kullanır. Üzerinde bir koruma direnci ve ayarlanabilir bir direnç vardır. MQ-2 gaz sensörü LPG, bütan, propan, metan, alkol, hidrojen ve dumana duyarlıdır. Evlerde ve endüstride gaz kaçağı tespiti için kullanılabilir. Hassas bileşenin direnci, hedef gazın konsantrasyonu değiştikçe değişir.

MQ-2Gaz Sensör Modülü

SW-420 Hareket Sensörü ve Titreşim Modülü

Bu modül çeşitli titreşim, hırsızlık alarmı, akıllı araba, deprem alarmı, motosiklet alarmı, vb etkisini tespit etmek için kullanılabilir.

SW-420 Hareket Sensörü ve Titreşim Modülü

Nem ve Yağmur Algılama Sensörü Modülü

Bu bir yağmur sensörüdür. Her türlü hava durumunu izlemek için kullanılır.

Nem ve Yağmur Algılama Sensörü Modülü

Pasif Buzzer Modülü

Basit bir ses üretme modülüdür. Bu modülü çalıştırmak için Arduino’dan bir çıkışı yüksek(high) veya düşük(low) ayarlamak yeterlidir. Frekansı değiştirerek farklı bir sesler elde edebilirsiniz.

Pasif Buzzer Modülü

Hız Sensörü Modülü

Bu modül Arduino’ya bağlanan bir motorun hızını test etmenizi sağlayan basit bir modüldür. Motor hızı algılama, darbe sayısı, konum sınırı vb. için yaygın olarak kullanılır.

Hız Sensörü Modülü

IR Kızılötesi Alev Algılama Sensörü Modülü

Alev algılama sensörü modülü aleve duyarlıdır, ancak sıradan ışığı da algılayabilir. Bu genellikle alev alarmı olarak kullanılır. 760nm ile 1100 nm aralığında bir dalganın veya bir dalga boyunun bir ışık kaynağını algılar. Alev spektrumuna özellikle duyarlı olan yaklaşık 60 derecelik algılama açısına sahiptir.

IR Kızılötesi Alev Algılama Sensörü Modülü

5V 2 Kanallı Röle Modülü

Bu 2 kanallı 5V röle modülüdür. 5V gibi düşük voltajlarla yüksek gerilimlerde çalışan çeşitli cihazları kontrol etmenizi sağlar. Herhangi bir mikrodenetleyici tarafından (Arduino gibi) doğrudan kontrol edilebilir. Röle modülü olarak 1 kanal, 2 kanal, 4 kanal ve 8 kanal çeşitleri de mevcuttur.

5V 2 Kanallı Röle Modülü

Breadboard Güç Kaynağı Modülü 3.3V 5V

Breadboard’a güç vermek için basit bir modül. Hem 3,3V hem de 5V sağlar. Bu, breadboard devrelerinizi harici bir güç kaynağından çalıştırmak için çok kullanışlıdır.

Breadboard Güç Kaynağı Modülü 3.3V 5V

HC-SR501 Pyroelektrik Kızılötesi Sensör Modülü

PIR sensörü, insanlardan veya evcil hayvanlardan gelen hareketleri tespit etmenizi sağlayan küçük bir modüldür. Mikrodenetleyiciniz ile (Arduino gibi) entegrasyonu kolaydır.

HC-SR501 Pyroelektrik Kızılötesi Sensör Modülü

İvmeölçer Modülü

Bu modül ivmeyi ölçer. Taşınabilir aygıtlarda ve video oyun denetleyicilerinde, oynatıcıdan hareketleri ve eylemleri algılamak için yaygın olarak kullanılır.

İvmeölçer Modülü

DHT11 Sıcaklık ve Nem Sensörü

Bulunduğu ortamdaki sıcaklığı ve nemi ölçmek için mükemmel bir sensördür. Arduino ile sorunsuz bir şekilde çalışır.

DHT11 Sıcaklık ve Nem Sensörü

RF 433MHz Verici / Alıcı

Bir mikrodenetleyiciden diğerine gönderilen verilere ihtiyacınız varsa, 433MHz bağlantı modülleri bunu yapmanın ucuz bir yoludur (tüm veriler Radyo Frekansı üzerinden gönderilir).

RF 433MHz Verici / Alıcı Modülü

 

ESP8266 WiFi Modülü

Bu modül ile Arduino’yu WiFi ağındaki bir cihaza bilgi göndermek, bilgi almak ya da WiFi bir cihazı kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Ucuz olması sayesinde çok adette kullanılabilir.

ESP8266 WiFi Modülü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir