Arduino Nedir?

Categories ArduinoPosted on
Arduino Nedir

Arduino Ürünü

İtalya’da geliştirilmiş olan Arduino tam olarak programlanabilir bir mikrodenetleyicidir. Bu durumda akla gelen soru “mikrodenetleyici nedir” olur. Mikrodenetleyici kelimesini ikiye ayırırsak “mikro” ve “denetleyici olarak iki ayrı kelime olarak düşünebiliriz.

“Mikro” kelimesi isminden de anlaşıldığı gibi çok küçük anlamındadır.

“Denetleyici” ise aslında ingilizce’deki karşılığına tam olarak denk gelmiyor. Ancak şöyle düşünülebilir; giriş ve çıkışları olan ve bunları sürekli denetleyen. Gerçekte “denetleyici” yerine “işlemci” kullanılabilir.

Arduino programlanabilir bir mikrodenetleyiciye sahip olan bir karttır. Bu kart sayesinde bir mikrodenetleyiciyi çok kolay bir şekilde programlayabilir, giriş ve çıkışları sayesinde birçok farklı ürün bu karta eklenebilir ve geliştirilebilir.

Neler Yapılabilir?

Peki Arduino ile ne yapabilirim? İşte asıl önemli nokta burası.

Arduino hayal edebileceğiniz birçok şeyi yapabilir

Basit birkaç örnek vereyim;

  • Evinizdeki ya da ofisinizdeki aydınlatmaların kontrol edilmesini sağlar
  • Evinizin sıcaklık durumuna göre kombinizin çalışmasını ya da durmasını sağlar
  • Yaptığınız mekanik robotun hareket etmesi, eşya taşıması ya da istediğiniz başka bir işi yapmasını sağlar
  • Aracınızdan uzaklaştığında kapıların ve camların otomatik olarak kapanması, yakınlaştığınızda otomatik olarak motorun çalıştırılması sağlanabilir

Bu örnekler o kadar çoğaltılabilir ki inanın bunun bir sınırı yok. Kısaca Arduino ile yapabilecekleriniz hayal gücünüz ile sınırlı denilebilir.

Arduino Modelleri

Bu yazının üstünde gördüğünüz ürün Arduino ürününün UNO isimli modelidir. Arduino ürünü birçok modele sahiptir. Her model kendi içinde bazı özelliklere sahiptir. Dolayısı ile yapacağınız işin ne olduğunu belirledikten sonra gereklilik durumuna göre Arduino modeli seçilmelidir.

Bu sitede yapacağımız uygulamalarda çoğunlukla Arduino UNO modeli kullanacağız ancak yeri geldikçe diğer modelleri de tanıtacağım.

Bütçe ve Elektronik Bilgisi

Arduino ile yapacağımız çalışmalar ile siz de çok düşük bütçeler ile inanılmaz şeyler yapabilirsiniz. Şunu da belirtmek isterim; benim hiç elektronik bilgim yok, ben yapamam demeyin. Çünkü sizlere herşeyi elimden geldiğince basit anlatacağım. İnanın başlamak için gereken herşeyin sadece keyif almak olduğunu hem yazılarımda hem de videolarımda göreceksiniz.

Şimdi bir sonraki yazıyı okuyup ilk başta elinizde neler olması gerektiğini öğrenin. Böylece video eğitimlerimi takip etmek için gereken elemanları bir liste olarak bulabilirsiniz.

Keyifli bir eğitim diliyorum.

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir